Jaskinia

Ordynska


Podwodny labirynt

Jaskinia Ordyńska – to najdłuższy znany w Rosji podwodny labirynt korytarzy i komnat. O jego fenomenie świadczy fakt, że jest to jaskinia gipsowa. Co się z tym wiąże – wnętrze nie przypomina znanych nam typowych jaskiń ze zjawiskami krasowymi w postaci stalaktytów, stalagmitów.

Cud Uralu

W Jaskini Ordyńskiej formacje skalne układają się w postaci bloków gipsowych, tworząc niespotykany nigdzie indziej, unikatowy krajobraz podwodny. „Cud Uralu” - jak mówią o niej, znajduje się w Rosji, na pograniczu Europy i Azji. Dokładnie u podnóża uralskiego pasma od strony zachodniej.

nurkowanie

Z uwagi na to, że warunki panujące w grocie są dość wymagające, nurkowanie w tym miejscu zaleca się tylko doświadczonym, „zimnolubnym” nurkom. Temperatura wody to 4 stopnie Celsjusza w okresie letnim oraz 7-8 stopni Celsjusza zimą. Około 6-cio kilometrowy odcinek podwodnego labiryntu robi wrażenie!

Historia

Kilka słów z historii, czyli o tym, jak została odkryta Jaskinia Ordyńska: Właściwie można powiedzieć, że lokalnej ludności była znana od wieków. Pierwsze wzmianki o grocie zostały opublikowane w 1969 roku a w 1993 roku za sprawą Igora Lavrova powstał topograficzny plan suchej części jaskini obejmujący 300-tu metrowe korytarze, przejścia oraz 3 podwodne jeziora. W marcu 1994 roku nurek jaskiniowy Viktor Komarov dokonał pierwszej podwodnej eksploracji, zanurzając się w ukrytym wewnątrz jaskini jeziorze. Odkrył wówczas ogromny podwodny tunel, jednak zdecydował się ukrywać tę informację przez kolejne trzy lata. W tym czasie do groty przybywały kolejne ekspedycje. Miejsce przyciągało jak magnes, było kompletnie dziewicze, niezbadane, wewnątrz nieodkryte. Co się z tym wiąże, zupełnie nieprzystosowane do przyjmowania gości w postaci eksploratorów. Nie było poręczówek, lin, stopni, po których w miarę bezpiecznie można byłoby zejść w głąb.
Pierwsi zwiadowcy dokonywali eksploracji w zupełnych ciemnościach, przeciskając się z pełnymi butlami nurkowymi na plecach pomiędzy wąskimi, śliskimi przesmykami skalnymi. Dziś wspominają ten czas z rozbawieniem, mając równocześnie satysfakcję bycia pierwszymi eksploratorami miejsca, które określili jako najciemniejsze na naszej planecie. Również technika i sprzęt używany wówczas, budzą aktualnie uśmiech na twarzach wielu nurków jaskiniowych. Właściwie można powiedzieć, że w większości posługiwali się własnoręcznie zbudowanymi zestawami typu twinset z małymi butlami, latarkami i kołowrotkami własnej produkcji. Przewodnikiem eksploratorów podwodnych w 1999r. i człowiekiem, który najbardziej zapisał się w kartach historii Jaskini Ordyńskiej był Eugeny Voidakov- jemu zawdzięcza się odkrycie podwodnego połączenia pomiędzy trzema jeziorami w jaskini. On również wytyczył kolejne etapy korytarzy oraz naniósł je na mapę topograficzną. Pierwsi wyszkoleni nurkowie techniczni pojawili się w Jaskini Ordyńskiej w roku 2000. Obecnie jest to dość popularne miejsce i doskonale przygotowane do przyjęcia małych grup nurków jaskiniowych. Schody prowadzą 70m w dół, cała trasa zejścia jest wyposażona w poręcze. Przed wejściem do wody znajduje się wygodna platforma dla nurków a wnętrze jest oczywiście oświetlone. Główne jezioro, będące wejściem do podwodnego labiryntu, wygląda wspaniale. Poziom wody przy wejściu równa się poziomowi wody w pobliskiej rzece Kungur. Obecnie, nawet do najdalszych zakątków jaskini, pociągnięte zostały poręczówki. Sufit jaskini w części zalanej wodą znajduje się na głębokości 6 metrów. Średnia głębokość dna to 15-18 metrów, osiągająca swoje maksimum na 20 metrach. Widoczność, przy ostrożnym poruszaniu się w jaskini – zachwyca i dochodzi do 45 metrów!

w jaskini ordynskiej znajdziemy

zapierające dech w piersiach, unikalne podwodne krajobrazy, na które składają się: ogromne białe tunele i pionowe pęknięcia skalne, okna w ścianach, łuki, podwodne skalne ogrody, niezwykłych kształtów formacje. Poruszanie się po jaskini wymaga od nurka swoistej delikatności - powietrze wydychane z automatów ( zwłaszcza, gdy przepływa się bardzo blisko skały) , wchodzi w reakcję z gipsem , powodując od czasu do czasu chmurę zawiesiny wokół nurka. Niektóre przesmyki są naprawdę wąskie, ale są to krótkie odcinki i stanowią wstęp do obszernych komnat. W nich każdy, nawet najbardziej doświadczony nurek jaskiniowy może poczuć się malutki i zagubiony w ciemnościach. Jedno z takich wąskich przejść nurkowie nazwali „Mousetrap” - pułapka na myszy- ponieważ wzbudza uczucie przyciśnięcia wręcz przez bloki skalne. W wielu miejscach jaskini, pod sufitem, spotkać można powietrzne komory.

Z kolei dno jest w większości muliste i zapylone w wyniku kruszenia, odrywania się gipsu. Równocześnie w wielu miejscach możemy spotkać mniejsze lub większe kawałki skalne leżące na dnie, które oderwały się z sufitu. Niektóre są dość świeże, nie pokryte jeszcze warstwą pyłu, co świadczy, że odpadły niedawno i zjawisko to trwa. Niedawno w wyniku odkrycia charakterystycznych formacji skalnych, narodziła się nowa teoria o powstaniu tego typu jaskini. Mianowicie zakłada się istnienie podwodnych źródeł, z których woda wydostając się, żłobi skały. W Jaskini Ordyńskiej odkryto małe otwory w dnie, gdzie gips został rozpuszczony. Otwory te nie są też pokryte pyłem, co świadczy o stałym wydostawaniu się wody.

ukryte zloto

Pilnie ztrzeżona tajemnica

Kolejną ciekawostką Jaskini Ordyńskiej są krążące opowieści o prawdziwym złocie ukrytym w skałach. Lokalna ludność nie opowiada o tym chętnie, traktując to jako pilnie strzeżoną tajemnicę. Prawdą jest, że znajdziemy miejsca pod sufitem jaskini, które wyglądają jak żółta połyskująca plama na skale. W kilku miejscach Jaskini Ordyńskiej znajdują się suche komnaty, w których można swobodnie wynurzyć się, odpocząć na skale. Kiedy poziom wody w sąsiadującej z Jaskinią Ordyńską rzece Kungur opada, w jaskini również dzieje się to samo. Wtedy bloki skalne zawieszone pod sufitem stają się ciężkie, odrywają się i opadają na dno. Najczęściej dzieje się to wiosną i jesienią. W ten sposób grota cały czas żyje a jej krajobraz zmienia się co roku. Jaskinia Ordyńska jest obecnie popularnym miejscem organizacji szkoleń dla nurków jaskiniowych. Regularnie bywa tu Pascal Barnabe. Miejsce jest również uwielbiane przez fotografów podwodnych, istnieje wiele publikacji na jego temat.

ORDA CAVE EUROPA

adres:
ul. Kapelanka 1A
30-347 Krakow, Poland
+48 12 266 02 02
+48 501 770 995

Info:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Newsletter

Deutsch, Englisch: Alexander; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Englisch, Russisch: Karina +4850170995; Whats app, Ist; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Englisch, Italienisch, Französisch, Spanisch: Justyna +48508277778, Whats app; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instructor support and courses: Artem Kirillov
Tours and service, transfers Moscow – Sergey Kovale (English, French, Espaniol, Italia, German, Polsih)
Service in the base - Volodia (Russian)
Owner of the Base – Andrey Gorbunov (English, Russian)
Media press – Andrey Gorbunov, Pavel LApshin